A BŐRÁPOLÁSI TANÁCSADÁS JELENLEG SZÜNETEL!

Az előző részben írtam a glutén, a tej és feldolgozott szénhidrátok bőrre gyakorolt hatásairól, most pedig nézzük, hogy mit is érdemes ennünk a szép bőrért. Összeszedtem néhány vitamint, ami kívülről (kozmetikumokban) és belülről is bizonyítottan jó hatással vannak a bőrünkre és hoztam példákat is, hogy mely élelmiszerekben találhatóak meg ezek a vitaminok nagyobb mennyiségben.  A végén pedig megmutatom, hogy én hogyan építem be ezeket a mindennapi étkezésembe. 

Bőrszépítő vitaminok és élelmiszerek

A (retinol):  édesburgonya, sárgarépa, kelkáposzta, petrezselyem, barack, tojássárgája, máj, tengeri halak 

B-komplexek: hús, máj, tojás, hüvelyesek, élesztő, diófélék, gabonafélék

C (aszkorbinsav): csipkebogyó, paprika, burgonya, citrusfélék, bogyós gyümik, savanyúkáposzta

D (kalciferol): olajos halak, halmájolajok, máj, tojás

E (tokoferol): tökmag, mogyoró, mandula, dió, csírák, hidegen sajtolt növényi olajak, tojás, máj

F  (telítetlen zsírsavak): búzacsíra, dió, mandula, avokádó

Ezek a vitaminok hozzájárulnak a sejtjeink megfelelő energiatermeléséhez, megújulásához. Segítik a rostok termelődését, lassítják az öregedést, szerepet játszanak a bőrünk megfelelő védőrétegének kialakulásában. A C-vitaminnak fontos szerepe van a kollagénszintézisben, az A-vitamin segít az öregedő, ráncos bőrön. A E-vitamin erős antioxidáns, a F és D vitaminok pedig belülről tápálják a bőrünket. Ha például nagyon száraz, akkor érdemes megemelnünk az esszenciális zsírsavak bevitelét. 

Bőrszépítő menü ötletek

A-vitamin dús reggeli:

Sütőben sült édesburgonya, 2 tojás és sok-sok zöldség. Gyakran indul ezzel a komplex reggelivel a napom, amiben meg van mindhárom makrotápanyag: jó minőségű zsír, szénhidrát és fehérje. Az édesburgonyából nagyobb mennyiséget szoktam készíteni, hűtőben 2-3 napig eláll. Imádom beledobni a rántottámba, mellé egy kis paradicsom, bazsalikom és kész is a toszkán reggeli. Mindig eszem  egy nagy adag zöld salátát mellé, ezzel kipipálom a rostokat. A petrezselymet is könnyű belecsempészni ebbe az ételbe, a fagyasztóban tartom, így sokáig eláll. Nálunk nagy mennyiségben fogy, amire lehet rászórom.

D és C vitamin ebédre:

A máj az egyik legmagasabb tápanyag sűrűségű élelmiszer, gazdag A és D vitaminban, szelénben, vasban, mangánban és cinkben is. Az ajánlások szerint hetente kétszer kéne májat fogyasztanunk, de szerintem ezt kevesen tartjuk be. Nálunk 1-2 hetente kerül az asztalra, kedvencem a resztelt máj és a pirított hagymás máj. Mellé egy marék savanyúkáposzta nem csak szuper C-vitamin forrás, de a bélflóránknak is nagyon jót tesz. 

Olajos halakat viszont szinte minden nap fogyasztunk akár frissen, pl. egy jó sült pisztráng formájában, akár konzervben, imádom a szardíniát. A konzervekben az a jó, hogy be lehet tárazni belőlük a kamrába, csak arra kell figyelni, hogy ne napraforgó olajban tocsogó verziót vegyétek. A halakra mindig facsarok jó sok citromlevet, ami még egy kis C-vitamin löket. 

B vitamin uzsira:

Délután 3 körül beüt az édességvágy, ilyenkor jöhet egy kisebb adag zabkása. Egyébként zabkását rendhagyó módon uzsira vagy vacsorára szoktam enni, reggel általban nem kívánom az édeset. A tetejére áfonyát, epret vagy málnát és paradiót, pekándiót, tökmagot vagy kesudiót szórok.  A diófélék amellett, hogy B-vitaminban gazdagok, telítetlen zsírsavakat is tartalmaznak, valamint a gyomorhoz is kíméletesek, könnyebb őket megemészteni, mint pl. a mogyorót. 

E és F vitaminos vacsora:

Jöhet egy nagy saláta vagy sült zöldségek és a kedvencem a fokhagymás extra szűz olívaolaj. Ezt magunknak is el tudjuk készíteni, néhány gerezd fokhagymát kicsit összenyomunk, mehet egy üveg aljára, rá jó minőségű olívaolaj és pár nap után kész az isteni fokhagymás olajunk.  Ezen kívül avokádó olajat és tökmagolajat használok rendszeresen salátákra, öntetekbe.  

Ha odafigyelünk a vitamindús táplálkozásra, különös képpen a fent említett vitaminok bevitelére, azt a bőrünk is meg fogja hálálni. Az Instagram oldalamon mindig megmutatom, hogy miket eszem, van story hightlight is, nézzétek meg ha szeretnétek további ötleteket. 🙂

xx,

Lara

Források:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4106357/

https://www.laurawyness.com/single-post/2019/04/26/Nutrition-and-skin-the-facts

http://www.smartskincare.com/nutrition/vits_mins.html

https://www.webbeteg.hu/keresok/tapanyagok