A BŐRÁPOLÁSI TANÁCSADÁS JELENLEG SZÜNETEL!

Ha követtek Instán biztos észrevettétek, hogy az utóbbi időben egyre több K-beauty terméket használok. Egy szempillantás alatt szerelembe estem velük, úgyhogy itt volt az ideje, hogy kipróbáljam a híres 10 lépéses koreai arcápolási rutint. Még nincs meg minden lépéshez a megfelelő koreai termékem, úgyhogy nézzétek el nekem, hogy néhol helyettesítenem kellett. Elsőre este kísérleteztem vele, mert szerettem volna egy teljeskörű kényeztető spa élményben részesülni. 

Ahány cikk és youtube videó annyi féle verziót találtam, de nekem az alábbi volt a legszimpatikusabb és ehhez van meg minden szükséges termékem. A lényeg mindegyiknél ugyan az, vannak lépések, amik egyiknél külön, másiknál egyben szerepeltek. 

K-beauty alapok

Nézzük mik a koreai szépségápolás legfontosabb alapelvei:

  • Következetes rutin kialakítása
  • Alapos  arcisztítás (dupla arctisztítás)
  • Hidratálás a főszerepben
  • A termékek rétegezése megfelelő sorrendben
  • Bizonyítottan hatékony, aktív összetevők használata
  • Gyengéd kozmetikumok kifejlesztése, amik nem okoznak irritációt
  • Tünetek kezelése helyett megelőzés (pl. fényvédelem)
  • Hagyományos összetevők használata innovatív formulákban
  • Folyamatosan új hatóanyagok kifejlesztése

Nagyjából ezeket szoktam én is hangsúlyozni, nem véletlenül tudtam ennyire könnyen azonosulni a koreai termékekkel. 🙂

A kísérlet - 10 lépéses esti rutin

1.Olajos arclemosó

Célja: Az olajos szennyeződések, felesleges faggyú és smink eltávolítása. 

A Banila kultikus Zero balmját használtam, amit nemrég kaptam az AmayaátólEz a termék annyira népszerű világszerte, hogy 2019-ben megkaptam a “Best-of K-beauty” díjat. Miért? Szuper hatékony, minden bőrtípusra ajánlott és nagyon élvezetes használni. Ennél többet szerintem nem is várhatunk egy arctisztító terméktől. 

Gazdag balzsam állagú, de a bőrrel érintkezve olajjá olvad, eltávolítja a sminket, fényvédőt, extra faggyút és az olajos szennyeződéseket. Mindezt gyengéden teszi, nem bolygatja meg a bőrünk természetes védőrétegét. Acerola és bambuszkivonatot is tartalmaz, amik egyébként jó antioxidánsok, bár szerintem ez egy lemosható termékben annyira nem tud érvényesülni. 

Tapasztalataim:

Tetszik, hogy jár hozzá egy műanyag kanálka, így nem kell mindig kézzel belenyúlni a tégelybe. Nagyon izgalmas volt elsőre használni, szuper érzés, ahogy a sűrű balzsam elolvad és szépen szétterül az arcomon. Nem irritál, nem csíp és gyönyörűen tisztít. Amikor lemosom a víz hatására bársonyos habbá válik, de egyáltalán nem szárít, nem feszül utána az arcom. 

Mivel keveset sminkelek, ezért korábban nem használtam olajos lemosót, nem éreztem szükségesnek. Ez a termék viszont annyira tetszik, hogy biztosan stabil és hosszú távú kapcsolatot fogunk ápolni, már csak azért is, mert igazi kényeztető lépés.

2. Víz alapú arclemosó: 

Célja: Olaj- és sminkmaradványok, egyéb vízben oldódó szennyeződések eltávolítása.

A jó öreg CeraVe hidratáló tisztító krémje még mindig nagy kedvenc, ebben a bejegyzésben írtam róla részletesen.

3. Hámlasztó/peeling/bőrradír

Célja: Pórusok kitisztítása (BHA), elhalt hámsejtek egy részének eltávolítása (AHA, enzimes, bőrradír), hogy a hatóanyagok megfelelően fel tudjanak szívódni a bőrbe. 

A K-beautyban a gyengéd hámlasztók és peelingek kerülnek előtérbe, ezek lehetnek savas hámlasztók (erről ebben az Insta bejegyzésben írtam), enzimes peelingek, vagy klasszikus szemcsés bőrradírok. Különböző formulákban találjuk meg őket, a hámlasztó tonikok folyékony állagúak, de használhatunk korongokat, porokat, géleket is, széles a paletta. Mindenki választhat a bőrtípusának és az egyéni preferenciájának megfelelő terméket. A hámlasztók között is megkülönböztetünk lemosható termékeket és olyanokat is, amiket fent lehet hagyni a bőrön. 

Nekem egyelőre nincs koreai hámlasztóm, úgyhogy a The Ordinary gyengéd AHA-savas folyékony hámlasztóját használtam. Estére oké, nappalra nem ajánlom az AHA-savat, mert fényérzékennyé teszi a bőrt. 

Tapasztalatok:

Fontosnak tartom a rendszeres hámlasztást, sokkal szebb és egységesebb lesz tőle a bőr, és a kencéink is hatékonyabban tudnak dolgozni. 

A savas hámlasztók példájára lesz külön bejegyzés a bőrradírokról és az enzimes peelingekről is, de a lényeg, hogy én mindhárom fajtát jónak tartom, persze nem egyszerre. Válasszunk egy félét és csak azt használjuk, mert a túlhámlasztás nem jó buli…

4. Előkészítő tonik

Célja: A bőr természetes pH-jának helyreállítása, bőr előkészítése a további lépésekhez.

Az arctonikokról elsőre az alkoholos tini tonikok juthatnak az eszünkbe, amit nagyon helytelenül a problémás, pattanásos bőrre ajánlottak a fiataloknak. A koreai tonikok persze távol állnak ettől, nem tartalmaznak alkoholt és semmilyen irritáló összetevőt, ráadásul sokkal hatékonyabbá tehetjük velük az arcápolási rutinunkat.

Meg kell különböztetnünk az előkészítő tonikokat a hidratáló tonikoktól:

Az előkészítő tonikok elsődleges célja a bőr természetes pH egyensúlyának helyreállítása letisztítás után. Ha nem állítjuk helyre a pH-t, akkor például könnyebben elszaporodnak bizonyos baktériumok a bőrünkön, melyek mitesszereket, pattanásokat okozhatnak.  

A hidratáló tonikok általában sűrűbb, géles állagúak és céljuk a bőr extra hidratálása. A tonikkal benedvesített bőrbe sokkal jobban felszívódnak a további hatóanyagok, ezáltal az egész rutinunk eredményesebb lesz.  A “könnyebbtől a nehezebb felé” elv alapján ezt a típusú tonikot a rutin egy későbbi lépéseként használjuk, akár az esszenciát is helyettesíthetjük vele. 

Ilyen például a kedvenc Iunik tonikom, amit simán a tenyerembe csöppentek és így viszem fel az arcomra, nem is kell hozzá vattakorong. Nagy mennyiségben tartalmaz hialuronsavat, van benne niacinamide és antioxidánsok is.

Tapasztalataim:

A Klairs tonikja az előkészítő tonikok közé tartozik (ahogy a nevében is szerepel), könnyű vizes állagú, tehát a tisztítás után ez a következő lépés. Szeretem ezt a tonikot, de nem tartom kötelező darabnak. Ezzel lehet vitatkozni, de szerintem ha a vizes alapú arctisztítónk pH-ja semleges vagy enyhén savas, akkor nem feltétlenül szükséges előkészítő tonikot használni. Kivéve akkor, ha mondjuk száraz a bőrünk, ráadásul keményebb a víz az otthonunkban és a vizes alapú tisztító leöblítése után kellemetlen, feszülő érzést tapasztalunk. Ebben az esetben jól jöhet egy előkészítő tonik.

5. Esszencia / booster / hidratáló tonik

Célja: A bőr alap hidratálása.

Az előkészítő lépések után következik az esszencia. Az esszencia elsődleges célja, hogy egy alap hidratálást nyújtson, vele kezdődik a bőr ápolása.  Az esszenciát a koreai rutin lelkének tartják, nagyon fontos lépés.

Választhatunk esszencia helyett boostert vagy hidratáló tonikot is, lényegében ugyanazt tudják. A bőr hidratálásával és benedvesítésével ezek a termékek segítik a további hatóanyagok felszívódását. Gyakran kiegészítik őket egyéb aktív hatóanyagokkal, amik egy konkrét bőrproblémát céloznak meg, mint például a Hialuronsav, Niacinamide vagy a C-vitamin. 

Tapasztalataim:

Az esszenciák, boosterek vagy hidratáló tonikok számomra igazi life changing termékek. Korábban nem használtam őket, nem is értettem miért lenne rájuk  szükségem. Ahogy jobban beleástam magam a témába rájöttem, hogy mekkorát tévedtem. Számomra ennek mindig is egy alap lépésnek kellett volna lennie. Az extra száraz bőröm állapota látványosan javult, nem is csoda, hiszen sokkal jobban fel tudnak szívódni a további hatóanyagok.

A Missha esszeciája egy igazi best-seller termék, vele kezdődött a fermentált összetevők népszerűsége a koreai kozmetikumokban. Nekem nagyon tetszik, stabil szereplője lesz a rutinomnak. 

6. Szérum / Ampulla

Célja: Komplex problémát céloz meg, mint pl. az anti-aging, antioxidánsok bejuttatása, barrier erősítés.

A szérumokról ebben a bejegyzésben írtam, a lényeg, hogy több aktív összetevő kombinációjából álló komplex termékek. Általában sűrűbb, gazdagabb formulák, mégis könnyen beszívódnak a bőrbe és látványos eredményt hoznak. Az ampullákat külön lépésben is szokták említeni, de mivel nagyjából ugyanaz a céljuk, mint a szérumoknak, én most egybe vettem őket. 

Tapasztalataim:

A szérum nálam egy hatalmas IGEN. A legkülönbözőbb problémákat kezelhetjük vele (nálam pl. a szárazság), egy lépésben sok aktív hatóanyagot juttathatunk a bőrünkbe, egyszóval egy jól megválasztott szérum igazi kincs

Az Iunik Light Oil Serumot használom, tele van természetes növényi olajokkal, mégis nagyon könnyed, jól felszívódik, nem hagy zsíros réteget a bőrön. Noni gyümölcs kivonatot tartalmaz, mely egy Ázsiában őshonos növény és állítólag segít a kis ráncok feltöltésében, a bőr rugalmasságának megőrzésében.  Az én száraz bőrömre tökéletesen bevált, de szerintem egy kombinált bőrre is jó lehet.

7. Fátyolmaszk

Célja: Hatóanyagok bejuttatása a bőr mélyebb rétegeibe, extra hidratálás, kényeztetés, relaxálás. 

Ez már tényleg egy luxus lépés, amit heti 1-3 alkalommal javasolnak.  A fátyolmaszkok koncentrált hatóanyagokkal átitatott puha és vékony anyagból készült maszkok, amiket 10-20 percig kell az arcunkon hagyni. A várakozási idő a pihenésről, relaxálásról szól, ilyen szempontból is fontos szerepe van a koreai rutinokban. 

Tapasztalataim:

Imádom a fátyolmaszkokat. Tudom, hogy nem környezetbarát és elég drágák is ahhoz képest, hogy egyszer tudjuk használni őket. Mégis úgy gondolom, hogy néha belefér, ha egy kis kényeztetésre vágyunk, én hetente egyszer szoktam bevetni őket. A legjobb fátyolmaszkok, amiket eddig próbáltam egyértelműen a Dr.Jart maszkjai, de ezekből most kifogytam, úgyhogy kipróbáltam ezt a Neogen darabot. Fő hatóanyaga a hialuronsav és külön ampulla is jár hozzá, amit a kendő felhelyezése előtt kell felvinni a bőrre. Azonnal feltöltötte az arcomat, puha és egységes lett utána a bőröm. 

8. Szemkörnyékápoló

Célja: Szem alatti érzékeny bőr táplálása, ráncok halványítása, karikás és táskás szem kezelése. 

Kell-e külön szemkörnyékápoló? Szerintem nem feltétlenül. Ha van egy jó hidratáló krémünk vagy szérumunk, ami nem tartalmaz irritáló összetevőket és lehetőleg illatmentes, akkor azt nyugodtan használhatjuk a szemkörnyékre is. Ami fontos, hogy a szemünk körül a legvékonyabb és legérzékenyebb a bőr, tehát nagyon óvatosan és gyengéden bánjunk vele. 

Tapasztaltataim:

Pár hónapja vettem meg a The Ordinary koffeines szemkörnyékápolóját, azóta ezt használom reggel és este is. Nincs tudományos bizonyíték arra, hogy a koffein csökkenti a szem alatti karikákat, én mégis mintha látnék poztiív változást. Mindenesetre nem esik nehezemre haszálni, könnyed formula, nem ragad, lehet rá sminkelni is. 

9. Hidratáló 

Célja: Bezárja a nedvességet és a hatóanyagokat a bőrbe. 

Lehet krém, gél vagy balzsam is, a lényege mindnek ugyanaz, mégpedig a hidratálás. Milyen meglepő! 😀 Általában gazdagabb állagú pont azért, hogy szépen bezárja a korábban használt hatóanyagokat és nedvességet a bőrünkbe. Fontos lépés, nem érdemes kihagyni. 

Tapasztalataim:

Szerintem kb. 13 éves korom óta próbálgatom a különböző hidratálókat, sokáig ez volt az egyetlen termék, amit minden nap használtam. A legutóbbi Amayaa csomagomban érkezett egy nagyon izgalmas hidratáló krém, mégpedig a híres Dr.Jart Cicapair. A márkától a Ceramidin krém a legnépszerűbb, viszont nekem most kifejezetten a pirosság csökkentése volt a cél és erre a Cicapair a legjobb választás. 

A tigrisfű kivonatot évszázadok óta használják sebgyógyításra, a gotu kola pedig antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatású.

Hallottam, hogy ez egy kiemelkedően jó termék, mégis meglepődve tapasztaltam, hogy már az első használat után lehúzta a piros foltokat, amikkel egész télen küzdöttem. Megnyugtatta a bőröm és egy sokkal egységesebb bőrképet kaptam. Ahhoz képest, hogy egy igazán gazdag állagról van szó szinte rögtön beszívódik. Elsőre nagyon tetszik, tesztelem tovább és hozom majd a hosszabbtávú tapasztalataimat. 

10. Éjszakai pakolás / szájmaszk

Célja: Extra hidratálás.

A 10. lépés a nappali rutinban természetesen a fényvédő lenne, este viszont igény szerint egy éjszakai maszkot vagy szájmaszkot is feltehetünk. Ha az ampullát és a szérumot külön vesszük, akkor ez a lépés már nem szerepel a rutinban, de mivel én használok éjszakai pakolást és szájmaszkot is, viszont ampullát külön nem, számomra így volt logikus a felosztás.

Tapasztalataim:

A fátyolmaszk után nem éreztem szükségesnek egy éjszakai arcpakolást, így most inkább a szokásos Laneige éjszakai szájmaszkot választottam. Ezt amúgy majdnem minden este használom és mivel enyhén hámlaszt is, reggelre eltávolítja a száraz réteget az ajkaimról. 

Egyébként nagy kedvenceim az éjszakai arcpakolások is, már többször mutattam nektek a Cosrx mézesét, amit hetente többször használok. Ezt nem úgy kell elképzelni, mint egy vastag, nehéz maszkot, inkább gél állaga van, nagyon vékony réteget képez a bőrön és bezárja a hatóanyagokat. Reggel lemosom langyos vízzel és kezdődhet a reggeli rutin. 🙂

Mit tanulhatunk a 10 lépéses koreai rutinból?

Tetszett ez a rutin? Imádtam! Fogom minden nap alkalmazni? Kizárt dolog! 😀 

Számomra nem reális, hogy ennyi mindent kenjek az arcomra egymás után, de tény, hogy gyönyörű lett a bőröm tőle. Szuper hidratált, feltöltődött és egységes bőrképet kaptam, biztosan fogom alkalmazni, ha extra kényeztetésre vágyom. 

Ha nem is követjük minden nap ezt a 10 lépést, szerintem nagyon sokat tanulhatunk belőle. Összeszedtem néhány hasznos, a mindennapokba is bevezethető tippet, amit a K-beauty tanít nekünk: 

1. Alapos arctisztítás minden nap

Bár szerintem reggel elég a langyos vizes öblítés, este mindenképpen szükséges egy alapos arctisztítás. Ez mindennek az alapja, részletesen ebben a cikkben írtam a témáról.

2. A termékek helyes sorrendje és rétegezése

Mindig a könnyebb állagtól haladunk a gazdagabb felé, ha csak 2-3 terméket használunk akkor is eszerint kell rétegezni őket.

3. Hidratálás fontossága

A megfelelően hidratált bőr telt, feszes, fiatalos, ez a leghatékonyabb anti-aging lépés.

4. Gyengéd kozmetikumok használata

A koreai termékek általában gyengédebbek, mint az amerikai vagy európai társaik. Ez viszont nem jelenti azt, hogy kevésbé hatékonyak, viszont biztosan nem irritálnak. Maximum kicsit többet kell várnunk, hogy szemmel látható legyen az eredmény, de szerintem a bőrünk védelmében megéri kicsit türelmesebbnek lenni. 

5. Bizonyítottan hatékony összetevők megfelelő mennyiségben

Ezeket érdemes keresni az INCI elején, ha szeretnénk valós eredményeket kapni. 

6. Megelőzés  fontossága

Fényvédelem, fényvédelem, fényvédelem!!!

Remélem, hogy tetszett nektek ez a kis kísérlet, nekem nagyon jól esett. Az Amayaa webshopjában továbbra is 10% kedvezményt kaptok a vásárlásotok végösszegéből a BLOOM10 kuponkóddal. 😉 Írjatok, ha kipróbáltátok, kíváncsi vagyok a tapasztalataitokra! 🙂

xx,

Lara